Medal of Honor Recipients

Honorees

A total of 331 Ohioans have been awarded the Medal of Honor from conflicts dating back to the Civil War. Originally, 321 were inducted into the Ohio Veterans Hall of Fame Class of 1992. Included among these inductees were three known living recipients:
Korean War: Ronald E. Rosser,
Vietnam War: Frank A. Herda,
Gordon R. Roberts Ten Medal of Honor recipients were discovered or awarded the medal after the first class was inducted in 1992 and were inducted into the Ohio Veterans Hall of Fame in later classes. Listed below are the names of these ten Medal of Honor recipients who were inducted, in the order of their campaigns, along with the year they were inducted.
Civil War:
Asel Hagerty (1997),
Joel Parsons (2001),
Charles Schorn (2001)
Indian Campaigns:
Clinton Greaves (1998)
Spanish American War:
William G. Keller (2001)
World War II:
Almond E. Fisher (2001),
John R. Fox (1997)
Korean War:
William B. Baugh (1999)
Vietnam War:
William H. Pitsenbarger (2001)
Operation Enduring Freedom:
Edward C. Byers Jr. (2017)

Civil War

Christian Albert Christian
Albert
Hamilton County
U.S. Army Veteran
William Archinal William
Archinal
Tuscarawas County
U.S. Army Veteran
David Ayers David
Ayers
Putnam County
U.S. Army Veteran
George Banks George L.
Banks
Lake County
U.S. Army Veteran
Jesse Barrick Jesse T.
Barrick
Columbiana County
U.S. Army Veteran
William Barringer William H.
Barringer
Meigs County
U.S. Army Veteran
Thomas Barton Thomas
Barton
Cuyahoga County
U.S. Navy Veteran
Powhatan Beaty Powhatan
Beaty
Delaware County
U.S. Army Veteran
Edward Bebb Edward J.
Bebb
Butler County
U.S. Army Veteran
James Bell James B.
Bell
Miami County
U.S. Army Veteran
William Bensinger William
Bensinger
Hancock County
U.S. Army Veteran
Milton Blickensderfer Milton
Blickensderfer
Tuscarawas County
U.S. Army Veteran
Richard Boury Richard
Boury
Monroe County
U.S. Army Veteran
Henry Boynton Henry V.
Boynton
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Joseph Brandle Joseph E.
Brandle
Seneca County
U.S. Army Veteran
James Bronson James H.
Bronson
Trumbull County
U.S. Army Veteran
John Brown John H.
Brown
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Robert Brown Robert B.
Brown
Muskingum County
U.S. Army Veteran
Uriah Brown Uriah
Brown
Miami County
U.S. Army Veteran
Wilson Brown Wilson W.
Brown
Logan County
U.S. Army Veteran
Robert Buffum Robert
Buffum
Wood County
U.S. Army Veteran
Henry Buhrman Henry G.
Buhrman
Hamilton County
U.S. Army Veteran
James Burns James M.
Burns
Jefferson County
U.S. Army Veteran
George Butts George
Butts
Cuyahoga County
U.S. Navy Veteran
William Campbell William
Campbell
Tuscarawas County
U.S. Army Veteran
Henry Capehart Henry
Capehart
Belmont County
U.S. Army Veteran
Isaac Carmin Isaac H.
Carmin
Perry County
U.S. Army Veteran
Franklin Carr Franklin
Carr
Stark County
U.S. Army Veteran
William Carson William J.
Carson
Highland County
U.S. Army Veteran
Henry Casey Henry
Casey
Fayette County
U.S. Army Veteran
Albert Clapp Albert A.
Clapp
Lake County
U.S. Army Veteran
David Cockley David L.
Cockley
Richland County
U.S. Army Veteran
Oliver Colwell Oliver
Colwell
Champaign County
U.S. Army Veteran
John Cook John
Cook
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Robert Cox Robert M.
Cox
Guernsey County
U.S. Army Veteran
William Cranston William W.
Cranston
Champaign County
U.S. Army Veteran
Ulric Crocker Ulric L.
Crocker
County unknown
U.S. Army Veteran
James Cumpston James M.
Cumpston
Gallia County
U.S. Army Veteran
Thomas Custer Thomas W.
Custer
Harrison County
U.S. Army Veteran
Andrew Davidson Andrew
Davidson
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Freeman Davis Freeman
Davis
Tuscarawas County
U.S. Army Veteran
Harry Davis Harry C.
Davis
Franklin County
U.S. Army Veteran
Joseph Davis Joseph
Davis
Columbiana County
U.S. Army Veteran
David Day David F.
Day
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Hiram DeLavie Hiram H.
De Lavie
Stark County
U.S. Army Veteran
Richard DeWitt Richard W.
De Witt
Butler County
U.S. Army Veteran
John Dorman John
Dorman
Hamilton County
U.S. Navy Veteran
Daniel Dorsey Daniel A.
Dorsey
Ross County
U.S. Army Veteran
Nathan Edgerton Nathan H.
Edgerton
Belmont County
U.S. Army Veteran
James Elision James M.
Elision
Coshocton County
U.S. Army Veteran
Richard Enderlin Richard
Enderlin
Ross County
U.S. Army Veteran
Henry Finkenbiner Henry S.
Finkenbiner
Stark County
U.S. Army Veteran
Manning Force Manning F.
Force
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Henry Fox Henry M.
Fox
Trumbull County
U.S. Army Veteran
Henry Freeman Henry B.
Freeman
Knox County
U.S. Army Veteran
Franz Frey Franz
Frey
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
William Garrett William
Garrett
Geauga County
U.S. Army Veteran
John Gaunt John C.
Gaunt
Columbiana County
U.S. Army Veteran
Isaac Gause Isaac
Gause
Trumbull County
U.S. Army Veteran
John Gray John
Gray
Hamilton County
U.S. Army Veteran
George Green George
Green
Franklin County
U.S. Army Veteran
Abraham Greenawalt Abraham
Greenawalt
Columbiana County
U.S. Army Veteran
Joseph Gregg Joseph O.
Gregg
Pickaway County
U.S. Army Veteran
Samuel Grimshaw Samuel
Grimshaw
Jefferson County
U.S. Army Veteran
Thomas Guinn Thomas
Guinn
Clinton County
U.S. Army Veteran
Nathaniel Gwynne Nathaniel
Gwynne
Champaign County
U.S. Army Veteran
James Haley James
Haley
County unknown
U.S. Navy Veteran
Newton Hall Newton H.
Hall
Portage County
U.S. Army Veteran
Milton Haney Milton L.
Haney
Ashland County
U.S. Army Veteran
Joseph Hanks Joseph
Hanks
Ross County
U.S. Army Veteran
Milton Hanna Milton
Hanna
Licking County
U.S. Army Veteran
Sampson Harris Sampson
Harris
Noble County
U.S. Army Veteran
Martin Hawkins Martin J.
Hawkins
Scioto County
U.S. Army Veteran
Thomas Hawkins Thomas R.
Hawkins
Hamilton County
U.S. Army Veteran
John Hays John H.
Hays
Jefferson County
U.S. Army Veteran
Joseph Hedges Joseph
Hedges
Richland County
U.S. Army Veteran
Henry Heller Henry
Heller
Champaign County
U.S. Army Veteran
James Henry James
Henry
Monroe County
U.S. Army Veteran
Henry Hoffman Henry
Hoffman
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Daniel Holcomb Daniel L.
Holcomb
Licking County
U.S. Army Veteran
Lemuel Holland Lemuel F.
Holland
Fulton County
U.S. Army Veteran
Milton Holland Milton M.
Holland
Athens County
U.S. Army Veteran
William Houlton William
Houlton
Athens County
U.S. Army Veteran
Hiram Howard Hiram R.
Howard
Champaign County
U.S. Army Veteran
Orion Howe Orion P.
Howe
Portage County
U.S. Army Veteran
John Hughey John
Hughey
Highland County
U.S. Army Veteran
Lorenzo Immell Lorenzo D.
Immell
Butler County
U.S. Army Veteran
Leonidas Inscho Leonidas H.
Inscho
Medina County
U.S. Army Veteran
Isaac James Isaac
James
Montgomery County
U.S. Army Veteran
James Jardine James
Jardine
Hamilton County
U.S. Army Veteran
William John William
John
Ross County
U.S. Army Veteran
Elisha Johns Elisha
Johns (Jones)
Summit County
U.S. Army Veteran
Andrew Johnson Andrew
Johnson
Delaware County
U.S. Army Veteran
David Jones David
Jones
Fayette County
U.S. Army Veteran
Absalom Jordan Absalom
Jordan
Brown County
U.S. Army Veteran
George Kelley George V.
Kelley
Stark County
U.S. Army Veteran
Joseph Kemp Joseph
Kemp
Huron County
U.S. Army Veteran
Joseph Kimball Joseph
Kimball
Lawrence County
U.S. Army Veteran
Jonathan Kirk Jonathan C.
Kirk
Clinton County
U.S. Army Veteran
William Knight William J.
Knight
Wayne County
U.S. Army Veteran
John Kountz John S.
Kountz
Lucas County
U.S. Army Veteran
Jeremiah Kuder Jeremiah
Kuder
Seneca County
U.S. Army Veteran
Smith Larimer Smith
Larimer
Richland County
U.S. Army Veteran
Henry Lawton Henry W.
Lawton
Lucas County
U.S. Army Veteran
William Longshore William H.
Longshore
Muskingum County
U.S. Army Veteran
George Loyd George
Loyd
Muskingum County
U.S. Army Veteran
Elihu Mason Elihu H.
Mason
Wood County
U.S. Army Veteran
William Mayes William B.
Mayes
Marion County
U.S. Army Veteran
Charles McCleary Charles H.
McCleary
Sandusky County
U.S. Army Veteran
James McClelland James M.
McClelland
Harrison County
U.S. Army Veteran
Samuel McConnell Samuel
McConnell
Belmont County
U.S. Army Veteran
John McDonald John W.
McDonald
Fairfield County
U.S. Army Veteran
Samuel McElhinny Samuel O.
McElhinny
Meigs County
U.S. Army Veteran
Edward McGinn Edward
McGinn
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Wilson McGonagle Wilson
McGonagle
Jefferson County
U.S. Army Veteran
Martin McHugh Martin
McHugh
Hamilton County
U.S. Navy Veteran
Francis McMillen Francis M.
McMillen
Miami County
U.S. Army Veteran
Jacob Miller Jacob C.
Miller
Sandusky County
U.S. Army Veteran
James Miller James P.
Miller
Warren County
U.S. Army Veteran
John Miller John G.
Miller
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Delano Morey Delano
Morey
Licking County
U.S. Army Veteran
Lewis Morgan Lewis
Morgan
Delaware County
U.S. Army Veteran
John Murphy John P.
Murphy
Hamilton County
U.S. Army Veteran
George Myers George S.
Myers
Butler County
U.S. Army Veteran
Jasper North Jasper N.
North
Athens County
U.S. Army Veteran
David Orbansky David
Orbansky
Franklin County
U.S. Army Veteran
James Parks James W.
Parks
Lawrence County
U.S. Army Veteran
Jacob Parrott Jacob
Parrott
Fairfield County
U.S. Army Veteran
John Patterson John T.
Patterson
Morgan County
U.S. Army Veteran
Platt Pearsall Platt
Pearsall
Meigs County
U.S. Army Veteran
James Peirsol James K.
Peirsol
County unknown
U.S. Army Veteran
Frederick Phisterer Frederick
Phisterer
Medina County
U.S. Army Veteran
Robert Pinn Robert
Pinn
Stark County
U.S. Army Veteran
William Pittinger William
Pittinger
Jefferson County
U.S. Army Veteran
John Porter John R.
Porter
Delaware County
U.S. Army Veteran
William Powell William H.
Powell
Lawrence County
U.S. Army Veteran
Albert Power Albert
Power
Guernsey County
U.S. Army Veteran
Joseph Prentice Joseph R.
Prentice
Fairfield County
U.S. Army Veteran
Alfred Ransbottom Alfred
Ransbottom
Delaware County
U.S. Army Veteran
Charles Read Charles A.
Read
Delaware County
U.S. Navy Veteran
William Reddick William
Reddick
Scioto County
U.S. Army Veteran
Louis Renninger Louis
Renninger
Medina County
U.S. Army Veteran
William Richardson William
Richardson
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
William Richey William E.
Richey
Athens County
U.S. Army Veteran
James Richmond James
Richmond
Sandusky County
U.S. Army Veteran
John Ricksecker John H.
Ricksecker
Clark County
U.S. Army Veteran
Samuel Robertson Samuel
Robertson
Muskingum County
U.S. Army Veteran
Elbridge Robinson Elbridge
Robinson
Morgan County
U.S. Army Veteran
Frederick Rock Frederick
Rock
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
Marion Ross Marion A.
Ross
Champaign County
U.S. Army Veteran
Lewis Rounds Lewis A.
Rounds
Huron County
U.S. Army Veteran
Charles Rundle Charles W.
Rundle
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Benjamin Schenck Benjamin W.
Schenck
Butler County
U.S. Army Veteran
Andrew Schmauch Andrew
Schmauch
Scioto County
U.S. Army Veteran
William Schmidt William
Schmidt
Seneca County
U.S. Army Veteran
Christian Schnell Christian
Schnell
Auglaize County
U.S. Army Veteran
John Scott John M.
Scott
Stark County
U.S. Army Veteran
Elisha Seaman Elisha B.
Seaman
Logan County
U.S. Army Veteran
Cyrus Sears Cyrus
Sears
Crawford County
U.S. Army Veteran
Louis Shepard Louis C.
Shepard
Ashtabula County
U.S. Navy Veteran
Bernard Shields Bernard
Shields
Lawrence County
U.S. Army Veteran
Oscar Slagle Oscar
Slagle
Fulton County
U.S. Army Veteran
Samuel Slavens Samuel
Slavens
Pike County
U.S. Army Veteran
James Smith James O.
Smith
Pickaway County
U.S. Army Veteran
Otis Smith Otis W.
Smith
Logan County
U.S. Army Veteran
John Sprague John W.
Sprague
Erie County
U.S. Army Veteran
Charles Stacey Charles
Stacey
Huron County
U.S. Army Veteran
David Stanley David S.
Stanley
Greene County
U.S. Army Veteran
John Steele John W.
Steele
Lorain County
U.S. Army Veteran
Joseph Stickels Joseph
Stickels
Butler County
U.S. Army Veteran
James Sturgeon James K.
Sturgeon
Perry County
U.S. Army Veteran
William Surles William H.
Surles
Jefferson County
U.S. Army Veteran
Wager Swayne Wager
Swayne
Franklin County
U.S. Army Veteran
Jacob Swegheimer Jacob
Swegheimer
Butler County
U.S. Army Veteran
Charles Thompson Charles A.
Thompson
Lucas County
U.S. Army Veteran
Freeman Thompson Freeman C.
Thompson
Monroe County
U.S. Army Veteran
Thomas Thompson Thomas
Thompson
Champaign County
U.S. Army Veteran
Ernst Torgler Ernst
Torgler
Lucas County
U.S. Army Veteran
Howell Treat Howell B.
Treat
Lake County
U.S. Army Veteran
George Tyrrell George W.
Tyrrell
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Wilson Vance Wilson
Vance
Hancock County
U.S. Army Veteran
Joseph Van Matre Joseph
Van Matre
Meigs County
U.S. Army Veteran
John Wageman John
Wageman
Clermont County
U.S. Army Veteran
James Walker James C.
Walker
Clark County
U.S. Army Veteran
Francis Waller Francis A.
Waller
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
Nelson Ward Nelson W.
Ward
Columbiana County
U.S. Army Veteran
Alason Webber Alason P.
Webber
Ross County
U.S. Army Veteran
Edward Welsh Edward
Welsh
Hamilton County
U.S. Army Veteran
James Wiley James
Wiley
Richland County
U.S. Army Veteran
George Wilhelm George
Wilhelm
Scioto County
U.S. Army Veteran
William Williams William H.
Williams
Hancock County
U.S. Army Veteran
John Wilson John A.
Wilson
Franklin County
U.S. Army Veteran
John Wollam John
Wollam
Butler County
U.S. Army Veteran
Mark Wood Mark
Wood
Wood County
U.S. Army Veteran
Robert Wood Robert B.
Wood
Columbiana County
U.S. Navy Veteran
Jacob Yeager Jacob F.
Yeager
Seneca County
U.S. Army Veteran
Cavalry Young Cavalry M.
Young
Washington County
U.S. Army Veteran
John Younker John L.
Younker
Fairfield County
U.S. Army Veteran

Indian Campaigns

Edgar Aston Edgar R.
Aston
Clermont County
U.S. Army Veteran
Heinrich Bertram Heinrich
Bertram
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Daniel Bishop Daniel
Bishop
Monroe County
U.S. Army Veteran
William Bryan William C.
Bryan
Muskingum County
U.S. Army Veteran
James Calvert James S.
Calvert
Athens County
U.S. Army Veteran
John Carr John
Carr
Franklin County
U.S. Army Veteran
Aquilla Coonrod Aquilla
Coonrod
Williams County
U.S. Army Veteran
Benjamin Criswell Benjamin C.
Criswell
Hamilton County
U.S. Army Veteran
William Cubberly William G.
Cubberly
Butler County
U.S. Army Veteran
Matthias Day Matthias W.
Day
Richland County
U.S. Army Veteran
William De Armond William
De Armond
Butler County
U.S. Army Veteran
James Dowling James
Dowling
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
Mosheim Feaster Mosheim
Feaster
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
George Ferrari George
Ferrari
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
George Gates George
Gates
Delaware County
U.S. Army Veteran
George Geiger George
Geiger
Hamilton County
U.S. Army Veteran
John Given John J.
Given
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Edward Godfrey Edward S.
Godfrey
Putnam County
U.S. Army Veteran
John Green John
Green
Franklin County
U.S. Army Veteran
Richard Hanley Richard P.
Hanley
Hamilton County
U.S. Army Veteran
John Harrington John
Harrington
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
David Harris David W.
Harris
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Joshua Hartzog Joshua B.
Hartzog
Paulding County
U.S. Army Veteran
James Hill James M.
Hill
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Rufus Hutchinson Rufus D.
Hutchinson
Warren County
U.S. Army Veteran
Bart Keenan Bart T.
Keenan
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Albert Knaak Albert
Knaak
Hamilton County
U.S. Army Veteran
John Kyle John
Kyle
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Patrick J. Leonard Patrick J.
Leonard
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Patrick T. Leonard Patrick T.
Leonard
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Leonidas Lytle Leonidas S.
Lytle
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
Isaiah Mays Isaiah
Mays
Franklin County
U.S. Army Veteran
Nicholas Meaher Nicholas
Meaher
Perry County
U.S. Army Veteran
Daniel Miller Daniel H.
Miller
Fairfield County
U.S. Army Veteran
Henry Newman Henry
Newman
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Samuel Phillips Samuel D.
Phillips
Butler County
U.S. Army Veteran
John Poppe John A.
Poppe
Hamilton County
U.S. Army Veteran
James Pratt James
Pratt
Logan County
U.S. Army Veteran
John Raerick John
Raerick
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Samuel Richman Samuel
Richman
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
John Rowalt John F.
Rowalt
Richland County
U.S. Army Veteran
Stanislaus Roy Stanislaus
Roy
Hamilton County
U.S. Army Veteran
William Shaffer William
Shaffer
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Edward Sharpless Edward C.
Sharpless
Marion County
U.S. Army Veteran
William Smith William H.
Smith
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Orizoba Spence Orizoba
Spence
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Rudolph Stauffer Rudolph
Stauffer
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Julius Stickoffer Julius H.
Stickoffer
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Alonzo Stokes Alonzo
Stokes
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Thomas Sullivan Thomas
Sullivan
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Charles Thomas Charles L.
Thomas
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Allen Walker Allen
Walker
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Benjamin Wilson Benjamin
Wilson
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Milden Wilson Milden H.
Wilson
Huron County
U.S. Army Veteran

Spanish American War

Edward Baker Edward L.
Baker Jr.
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Oscar Brookin Oscar
Brookin
Greene County
U.S. Army Veteran
Alexander Jardine Alexander
Jardine
County unknown
U.S. Navy Veteran
Bruno Wende Bruno
Wende
Stark County
U.S. Army Veteran

1901 - 1911

Edward Boers Edward W.
Boers
Hamilton County
U.S. Navy Veteran
George Brock George F.
Brock
Cuyahoga County
U.S. Navy Veteran
Loddie Stupka Loddie
Stupka
Cuyahoga County
U.S. Navy Veteran

Philippine Insurrection

Charles Bickham Charles G.
Bickham
Montgomery County
U.S. Army Veteran
William Birkhimer William E.
Birkhimer
Perry County
U.S. Army Veteran
Frederick Funston Frederick
Funston
Clark County
U.S. Army Veteran
Webb Hayes Webb C.
Hayes
Hamilton County
U.S. Army Veteran
John Logan John A.
Logan
Mahoning County
U.S. Army Veteran

China Relief Expedition

Burke Hanford Burke
Hanford
Lucas County
U.S. Navy Veteran
Harry Orndoff Harry W.
Orndoff
Erie County
U.S. Marine Corps Vet
Oscar Upham Oscar J.
Upham
Lucas County
U.S. Marine Corps Vet
Jay Williams Jay
Williams
Huron County
U.S. Navy Veteran

Mexican Campaign

Harry Beasley Harry C.
Beasley
Licking County
U.S. Navy Veteran
Joseph Harner Joseph G.
Harner
Stark County
U.S. Navy Veteran
George Reid George C.
Reid
Lorain County
U.S. Marine Corps Vet

Haitian Campaign

Edward Ostermann Edward A.
Ostermann
Franklin County
U.S. Marine Corps Vet

World War I

Albert Baesel Albert E.
Baesel
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
Patrick McGunigal Patrick
McGunigal
Trumbull County
U.S. Navy Veteran
Orlando Petty Orlando H.
Petty
Harrison County
U.S. Navy Veteran
Edward Rickenbacker Edward V.
Rickenbacker
Franklin County
U.S. Army Air Corps Vet

World War II

Sylvester Antolak Sylvester
Antolak
Belmont County
U.S. Army Veteran
Addison Baker Addison E.
Baker
Summit County
U.S. Army Air Corps Vet
Edward Bennett Edward A.
Bennett
Meigs County
U.S. Army Veteran
Charles Berry Charles J.
Berry
Lorain County
U.S. Marine Corps Vet
Herbert Christian Herbert F.
Christian
Guernsey County
U.S. Army Veteran
Joseph Cicchetti Joseph J.
Cicchetti
Stark County
U.S. Army Veteran
Robert Craig Robert
Craig
Lucas County
U.S. Army Veteran
Emile Deleau Emile
Deleau Jr.
Belmont County
U.S. Army Veteran
Harold Epperson Harold
Epperson
Summit County
U.S. Marine Corps Res.
Forrest Everhart Forrest
Everhart Sr.
Ross County
U.S. Army Veteran
William Foster William A.
Foster
Cuyahoga County
U.S. Marine Corps Res.
Donald Gary Donald A.
Gary
Hancock County
U.S. Navy Veteran
Lewis Hall Lewis
Hall
Scioto County
U.S. Army Veteran
Joe Hastings Joe R.
Hastings
Carroll County
U.S. Army Veteran
Arthur Jackson Arthur J.
Jackson
Cuyahoga County
U.S. Marine Corps Vet
Gus Kefurt Gus
Kefurt
Mahoning County
U.S. Army Veteran
Patrick Kessler Patrick L.
Kessler
Butler County
U.S. Army Veteran
Isaac Kidd Isaac C.
Kidd
Cuyahoga County
U.S. Navy Veteran
Harry Martin Harry L.
Martin
Crawford County
U.S. Marine Corps Res.
Leonard Mason Leonard F.
Mason
Allen County
U.S. Marine Corps Vet
Melvin Mayfield Melvin
Mayfield
Muskingum County
U.S. Army Veteran
William Metzger William
Metzger Jr.
Allen County
U.S. Army Air Corps Vet
Frank Petrarca Frank J.
Petrarca
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
James Robinson James E.
Robinson Jr.
Lucas County
U.S. Army Veteran
Robert Scott Robert R.
Scott
Stark County
U.S. Navy Veteran
Tony Stein Tony
Stein
Montgomery County
U.S. Marine Corps Res.
Herbert Thomas Herbert J.
Thomas
Franklin County
U.S. Marine Corps Res.
John Towle John R.
Towle
Cuyahoga County
U.S. Army Veteran
James Ward James R.
Ward
Clark County
U.S. Navy Veteran
Howard Woodford Howard
Woodford
Summit County
U.S. Army Veteran
Rodger Young Rodger W.
Young
Seneca County
U.S. Army Veteran

Korean War

John Kelly John D.
Kelly
Mahoning County
U.S. Marine Corps Vet

Vietnam War

Sammy Davis Sammy L.
Davis
Montgomery County
U.S. Army Veteran
Douglas Dickey Douglas E.
Dickey
Darke County
U.S. Marine Corps Vet
Michael Estocin Michael J.
Estocin
Summit County
U.S. Navy Veteran
Charles Fleek Charles C.
Fleek
Hamilton County
U.S. Army Veteran
Joseph LaPointe Joseph
LaPointe Jr.
Montgomery County
U.S. Army Veteran
Donald Long Donald R.
Long
Lawrence County
U.S. Army Veteran
Melvin Newlin Melvin E.
Newlin
Columbiana County
U.S. Marine Corps Vet
Joe Paul Joe C.
Paul
Montgomery County
U.S. Marine Corps Vet
Brian Thacker Brian M.
Thacker
Franklin County
U.S. Army Veteran
David Winder David F.
Winder
Franklin County
U.S. Army Veteran